Psychoterapia indywidualna
Psychoterapia psychodynamiczna jest jednym z kilku podejść psychoterapeutycznych. Toczy się w oparciu o relację terapeutyczną, czyli więź między pacjentem a terapeutą. Skupia się na tym, jakie zjawiska (przeżycia) zachodzą w relacji między nimi.
Podejście zakłada, że na życie człowieka mają wpływ:
– nieświadome mechanizmy wewnętrzne
– nierozwiązane konflikty wewnętrzne
– ukryte potrzeby
Psychoterapia jest skuteczną metodą leczenia większości zaburzeń psychicznych (nerwic, zaburzeń osobowości, lękowych, depresyjnych). Metoda może zapewniać trwałą zmianę funkcjonowania i samopoczucia pacjenta.
Terapeuta dostosowuje swoją aktywność do aktualnych potrzeb i możliwości pacjenta. Poszukuje wspólnie z pacjentem nowego rozumienia, nie doradza. Nie narzuca tematów, które trzeba poruszyć. Pacjent jest zachęcany do tego, aby ugłaśniać myśli, które przychodzą mu do głowy – nie cenzurując ich.
Praca polega na:
• znalezieniu nowych sposobów radzenia sobie z otaczającym światem oraz z rzeczywistością wewnętrzną pacjenta,
• wypracowaniu nowych definicji samego siebie, czasami w efekcie pracy pojawiają się jeszcze inne nowe rozwiązania – są to jedne z wielu nie zakładanych w celów terapii.
Sesja psychoterapeutyczna trwa zwyczajowo 50 minut. W tygodniu odbywa się minimum jedna sesja, w stałym terminie, zawsze z tym samym specjalistą. Czas trwania terapii jest sprawą bardzo indywidualną – najczęściej zależy od trudności pacjenta i jego motywacji do zmiany – w przybliżeniu można określić przedział czasowy od 6 miesięcy nawet do kilku lat.
Zadaniem pacjenta jest mówienie wszystkiego, co przychodzi mu do głowy oraz dotrzymywania umowy z terapeutą, która dotyczy: płatności, czasu trwania, nieobecności, współpracy i wszelkich innych zasad ustalanych podczas pierwszych kilku konsultacji. Pacjenci nie otrzymują zadań domowych.
Na pierwszych konsultacjach terapeuta ustala z pacjentem cele terapii i zasady współpracy. Cele terapeutyczne mogą ulegać zmianom w trakcie trwania psychoterapii. Prowadzenie psychoterapii wymaga od specjalisty ukończenia odpowiednich kursów oraz ciągłego rozwoju kompetencji pod superwizją.
Psychoterapia prowadzona w nurcie integratywnym, to wykorzystanie w terapii pacjenta dobranych technik pracy z różnych szkół terapeutycznych.
W terapii integratywnej dobiera się podejście i technikę pracy w zależności od tego, z jakim problemem przychodzi i daje możliwość pracy z niemal każdą trudnością pacjenta.
Innym razem Kwestie te mogą wynikać zarówno z zawieranego z pacjentem kontraktu, celu terapii czy obserwowanych przez terapeutę aktualnych potrzeb osoby korzystającej z terapii.
W procesie intergratywnym wykorzystywane jest połączenie podejść z nurtu psychoterapii:
• psychodynamicznej, gdzie terapeuta zachęca pacjenta do wypowiadania wszystkich pojawiających myśli, wspierając możliwość doświadczania ich i towarzyszących im przemyśleń i emocji.
• poznawczo-behawioralnej, która jest ustrukturowanym i zorientowanym na określone cele i problemy sposobem współpracy
• humanistyczno-egzystencjalnej, skupionej na człowieku w kategoriach holistycznych. czyli na jego uczucia, doświadczenia i postrzeganie siebie
• systemowej, która skupia się na trudnościach pojawiających się w rodzinach, ale także małżeństwach i parach
Celem terapii jest skuteczna pomoc klientowi w rozwiązaniu problemu, z którym przychodzi, by po zakończeniu procesu czuł zadowolenie z osiągnięcia wyznaczonego celu.
Terapia w nurcie integracyjnym polega na identyfikacji tego co negatywnie wpływa na emocje i przeżycia pacjenta. Dzięki pracy z terapeutą pacjent wzmacnia swoją pewność siebie, uczy się nowych zachowań i reakcji na pojawiające się problemy i trudności.
Sesja psychoterapeutyczna najczęściej odbywa się raz w tygodniu i trwa między 50 minut. Natomiast czas trwania całego procesu pracy w psychoterapii jest sprawą indywidualną, zależy zarówno od trudności pacjenta, jak też od wybranej metody leczenia. W omawianym podejściu terapia w zależności od potrzeb i ustaleń może być krótkoterminowa (od 3 miesięcy do roku), lub długoterminowa (nawet kilkuletnia).
W trakcie 2-4 pierwszych spotkań terapeuta ustala z pacjentem cele terapii oraz zasady współpracy nazywane kontraktem terapeutycznym. Cele terapii, jak w każdym nurcie terapeutycznym tak i tu, mogą ulegać zmianie w trakcie jej trwania.
Podstawą w owocnej terapii jest dobry kontakt z terapeutą, wzajemny szacunek i zaufanie[
Specjaliści:
mgr Katarzyna Kuzioła
mgr Emilia Walęciuk-Warchocka
mgr Anna Bytys